Vuelta a Burgos

Stage 4

: Aranda de Duero > Lerma

Friday 5th August (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 145km


Stage Result

1. au
HAAS Nathan
Dimension Data
03:15:42
2. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
3. nz
BEVIN Patrick
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
4. nl
VAN POPPEL Danny
Team Sky
-
5. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
6. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
7. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
8. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
0:03
9. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
10. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
11. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
-
13. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
-
14. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. gb
YATES Simon
ORICA-BikeExchange
-
16. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
17. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-
18. es
IZAGIRRE Gorka
Movistar Team
-
19. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
20. nl
WIPPERT Wouter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
21. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
-
22. ru
BOEV Igor
Gazprom-RusVelo
-
23. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
24. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
-
25. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. es
ROSON Jaime
Caja Rural - Seguros RGA
-
27. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
-
28. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
29. si
MEZGEC Luka
ORICA-BikeExchange
-
30. es
GONZáLEZ VELASCO Adrián
Euskadi Basque Country - Murias
-
31. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
-
32. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
33. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
-
34. es
LOPEZ GARCIA David
Team Sky
-
35. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
36. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
37. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
38. us
BOSWELL Ian
Team Sky
-
39. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
40. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
41. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
42. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
43. es
VERONA Carlos
ORICA-BikeExchange
-
44. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
-
45. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
46. dk
LANDER Sebastian
One Pro Cycling
-
47. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
48. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
49. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
-
50. ca
MEIER Christian
ORICA-BikeExchange
-
51. nl
TUSVELD Martijn
Team Giant - Alpecin
-
52. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
-
53. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
0:20
54. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
55. it
VILLELLA Davide
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
56. de
FRöHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
57. de
ZEPUNTKE Ruben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
58. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
-
59. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
60. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
-
61. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
62. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
63. de
KNEES Christian
Team Sky
-
64. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
65. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
66. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
67. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
68. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
69. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
70. es
HERRADA José
Movistar Team
-
71. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
72. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
73. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
74. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
75. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
-
76. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
0:31
77. es
ANTON Igor
Dimension Data
-
78. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
79. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
-
80. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
81. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff
-
82. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
83. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
0:38
84. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff
-
85. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
-
86. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
-
87. nl
HOEKSTRA Jochem
Team Giant - Alpecin
0:41
88. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
0:51
89. it
MARANGONI Alan
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
0:54
90. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
1:00
91. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
1:03
92. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
1:09
93. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
1:11
94. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
1:13
95. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
1:17
96. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
97. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
98. es
SOLA Manuel
Burgos-BH
-
99. no
SKJERPING Kristoffer
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
100. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
101. es
TXURRUKA Amets
ORICA-BikeExchange
-
102. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
103. au
DOCKER Mitchell
ORICA-BikeExchange
1:23
104. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
105. fr
FOURNIER Marc
FDJ
1:31
106. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
107. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
1:38
108. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
1:54
109. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
110. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
2:01
111. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
112. es
CUBERO Jorge
Burgos-BH
-
113. ru
NIKOLAEV Sergey
Gazprom-RusVelo
-
114. it
MOSER Moreno
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
2:05
115. no
SKJøSTAD LUNKE Sindre
Team Giant - Alpecin
2:07
116. ru
TROFIMOV Yuri
Tinkoff
-
117. at
GOGL Michael
Tinkoff
2:20
118. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
2:21
119. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
120. au
HOWSON Damien
ORICA-BikeExchange
2:45
121. au
SCHULTZ Nick
ORICA-BikeExchange
-
122. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
123. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
-
124. nl
WEENING Pieter
Roompot - Oranje Peloton
-
125. it
CAPECCHI Eros
Astana Pro Team
-
126. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
127. fr
LE BON Johan
FDJ
2:49
128. za
VENTER Jaco
Dimension Data
3:18
129. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
130. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
3:46
131. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
132. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
133. si
BOLE Grega
Nippo - Vini Fantini
-
134. ru
OVECHKIN Artem
Gazprom-RusVelo
-
135. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
-
136. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
137. za
DOUGALL Nick
Dimension Data
-
138. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
Dimension Data
-
139. fr
VAUGRENARD Benoit
FDJ
-
140. gb
BLYTHE Adam
Tinkoff
-
141. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
-
142. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
3:54
143. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
5:42
144. ru
FIRSANOV Sergey
Gazprom-RusVelo
-
145. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff
6:19
146. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff
-
147. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
148. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
149. dk
EBSEN John
One Pro Cycling
7:43
150. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
-
DNF. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
DNF. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
-
DNF. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
DNF. dk
MORTENSEN Martin
One Pro Cycling
-

General Classification

1. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
11:36:46
2. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
3. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
4. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
5. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
0:03
6. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
7. es
IZAGIRRE Gorka
Movistar Team
-
8. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
-
9. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
10. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
11. nl
VAN POPPEL Danny
Team Sky
0:04
12. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
0:06
13. es
LOPEZ GARCIA David
Team Sky
0:07
14. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
-
15. us
BOSWELL Ian
Team Sky
-
16. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
0:09
17. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
-
18. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
-
19. si
MEZGEC Luka
ORICA-BikeExchange
0:10
20. es
VERONA Carlos
ORICA-BikeExchange
-
21. gb
YATES Simon
ORICA-BikeExchange
-
22. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
0:11
23. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
-
24. nz
BEVIN Patrick
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
0:13
25. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
-
26. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
0:14
27. es
ROSON Jaime
Caja Rural - Seguros RGA
-
28. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
-
29. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
30. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-
31. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
32. ca
MEIER Christian
ORICA-BikeExchange
0:16
33. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:20
34. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
35. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
36. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
37. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
38. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
0:24
39. es
HERRADA José
Movistar Team
0:29
40. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
0:31
41. it
VILLELLA Davide
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
0:33
42. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
0:34
43. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
44. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
0:35
45. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
46. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:37
47. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
0:38
48. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
49. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:40
50. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
51. de
KNEES Christian
Team Sky
0:44
52. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
0:50
53. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
0:51
54. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:53
55. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
0:54
56. es
ANTON Igor
Dimension Data
1:03
57. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
58. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
1:15
59. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:17
60. es
TXURRUKA Amets
ORICA-BikeExchange
1:28
61. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
62. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
1:30
63. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
1:32
64. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
1:34
65. ru
BOEV Igor
Gazprom-RusVelo
1:43
66. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
67. au
HAAS Nathan
Dimension Data
1:54
68. de
ZEPUNTKE Ruben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
1:55
69. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
2:03
70. nl
TUSVELD Martijn
Team Giant - Alpecin
2:12
71. ru
TROFIMOV Yuri
Tinkoff
2:17
72. it
MOSER Moreno
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
2:18
73. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
2:19
74. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
2:24
75. de
FRöHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
2:29
76. fr
PINEAU Cédric
FDJ
2:46
77. no
SKJERPING Kristoffer
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
2:52
78. au
HOWSON Damien
ORICA-BikeExchange
-
79. es
SOLA Manuel
Burgos-BH
3:24
80. it
MARANGONI Alan
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
3:30
81. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
3:32
82. au
DOCKER Mitchell
ORICA-BikeExchange
3:55
83. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
4:03
84. no
SKJøSTAD LUNKE Sindre
Team Giant - Alpecin
4:16
85. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
4:17
86. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
Dimension Data
4:18
87. fr
LE BON Johan
FDJ
4:22
88. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
4:28
89. nl
WIPPERT Wouter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
4:34
90. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
4:35
91. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:37
92. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
4:41
93. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
5:06
94. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
5:10
95. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
5:11
96. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
5:38
97. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
5:47
98. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
6:17
99. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
6:29
100. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff
7:51
101. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
7:58
102. si
BOLE Grega
Nippo - Vini Fantini
8:06
103. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
8:20
104. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
8:26
105. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
8:27
106. au
SCHULTZ Nick
ORICA-BikeExchange
8:41
107. ru
FIRSANOV Sergey
Gazprom-RusVelo
9:49
108. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
10:56
109. dk
LANDER Sebastian
One Pro Cycling
10:57
110. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
11:03
111. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff
-
112. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
11:06
113. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff
11:10
114. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
11:15
115. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:21
116. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
12:05
117. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
12:09
118. es
GONZáLEZ VELASCO Adrián
Euskadi Basque Country - Murias
12:12
119. dk
EBSEN John
One Pro Cycling
12:22
120. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
12:29
121. fr
FOURNIER Marc
FDJ
-
122. ru
NIKOLAEV Sergey
Gazprom-RusVelo
12:41
123. at
GOGL Michael
Tinkoff
12:52
124. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
13:04
125. it
CAPECCHI Eros
Astana Pro Team
-
126. es
CUBERO Jorge
Burgos-BH
13:08
127. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
13:11
128. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
13:12
129. nl
HOEKSTRA Jochem
Team Giant - Alpecin
13:28
130. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
13:33
131. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
13:39
132. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
14:10
133. za
VENTER Jaco
Dimension Data
14:18
134. nl
WEENING Pieter
Roompot - Oranje Peloton
14:30
135. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
14:39
136. za
DOUGALL Nick
Dimension Data
14:40
137. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
14:57
138. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
15:16
139. fr
VAUGRENARD Benoit
FDJ
15:23
140. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
15:24
141. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
15:39
142. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
-
143. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
15:48
144. gb
BLYTHE Adam
Tinkoff
-
145. ru
OVECHKIN Artem
Gazprom-RusVelo
16:47
146. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
16:57
147. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
17:18
148. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
17:54
149. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff
18:35
150. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
20:52

Mountains Classification

1. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
Dimension Data
00:00:00
2. nl
HOEKSTRA Jochem
Team Giant - Alpecin
-
3. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
-
4. nl
TUSVELD Martijn
Team Giant - Alpecin
-
5. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
6. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
-
8. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
9. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
10. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
11. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-
12. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
-
13. es
TXURRUKA Amets
ORICA-BikeExchange
-
14. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
15. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
-
16. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-

Points Classification

1. nl
VAN POPPEL Danny
Team Sky
00:00:00
2. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
3. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
4. au
HAAS Nathan
Dimension Data
-
5. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
6. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
7. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
8. nz
BEVIN Patrick
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
9. si
MEZGEC Luka
ORICA-BikeExchange
-
10. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
11. nl
WIPPERT Wouter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
12. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
13. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
14. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
15. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
16. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
17. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
18. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
19. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
20. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
-
21. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
22. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
-
23. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
24. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. gb
YATES Simon
ORICA-BikeExchange
-
27. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
28. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
-

Youth Classification

1. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
11:36:57
2. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
0:23
3. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
0:24
4. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
2:08
5. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
4:06
6. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
8:15
7. au
SCHULTZ Nick
ORICA-BikeExchange
8:30
8. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
10:55
9. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:10
10. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
11:54
11. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
12:18
12. fr
FOURNIER Marc
FDJ
-
13. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
13:28
14. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
20:41

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
34:50:18
2.
Etixx - Quick Step
0:06
3.
Movistar Team
0:09
4.
Team Sky
0:18
5.
BMC Racing Team
0:21
6.
ORICA-BikeExchange
0:30
7.
Caja Rural - Seguros RGA
0:42
8.
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:00
9.
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
1:02
10.
FDJ
1:17
11.
Team Katusha
1:52
12.
AG2R La Mondiale
1:59
13.
Dimension Data
-
14.
Tinkoff
3:04
15.
Euskadi Basque Country - Murias
3:39
16.
Team Giant - Alpecin
4:09
17.
Gazprom-RusVelo
6:48
18.
One Pro Cycling
10:37
19.
Burgos-BH
11:13
20.
Nippo - Vini Fantini
16:08
21.
Roompot - Oranje Peloton
23:13