Go to:  Stage 1 (TTT) 

Olympia's Tour

Stage 1 (TTT)

: Hardenberg > Hardenberg

Tuesday 27th September (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 18.9km


Stage Result

1.
United States
00:20:38
1. us
DANIEL Gregory
United States
00:20:38
1. us
JOYCE Colin
United States
00:20:38
1. us
WILLIAMS Tyler
United States
00:20:38
1. us
CURRAN Geoffrey
United States
00:20:38
1. us
OIEN Justin
United States
00:20:38
1. us
POWLESS Neilson
United States
00:20:38
2.
Australia
00:20:48
2. au
SCOTSON Miles
Australia
-
2. au
LOWNDES Jason
Australia
-
2. au
HINDLEY Jai
Australia
-
2. au
HAMILTON Lucas
Australia
-
2. au
PORTER Alexander
Australia
-
2. au
STORER Michael
Australia
-
3.
Rabobank Development Team
00:20:52
3. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
3. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
3. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
3. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
3. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
3. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
-
4.
Klein Constantia
00:20:54
4. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
4. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
4. fr
LECROCQ Jérémy
Klein Constantia
-
4. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
4. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
-
4. be
MOLLY Kenny
Klein Constantia
-
5.
BMC Development Team
00:21:00
5. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
-
5. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
-
5. ch
SCHäPPI Martin
BMC Development Team
-
5. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
5. nl
EENKHOORN Pascal
BMC Development Team
-
5. nl
WELTEN Bram
BMC Development Team
-
6.
Lotto - Soudal U23
00:21:09
6. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
6. be
LEYSEN Senne
Lotto - Soudal U23
-
6. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
6. be
VERWILST Aaron
Lotto - Soudal U23
-
6. be
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
-
6. be
GHYS Robbe
Lotto - Soudal U23
-
7.
Cyclingteam Jo Piels
00:21:12
7. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
7. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
7. nl
DE KLEIJN Arvid
Cyclingteam Jo Piels
-
7. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
-
7. nl
WOLSINK Jelle
Cyclingteam Jo Piels
-
7. nl
BREUKELMAN Chiel
Cyclingteam Jo Piels
-
8.
Denmark
00:21:14
8. dk
NORDKROGGAARD Jonas
Denmark
-
8. dk
GINNERUP Rasmus Esmann
Denmark
-
8. dk
PEDERSEN Mads
Denmark
-
8. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Denmark
-
8. dk
WALLIN Rasmus Bogh
Denmark
-
8. dk
SIGGARD Soren Malling
Denmark
-
9.
SEG Racing Academy
00:21:17
9. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
9. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing Academy
-
9. no
EVENSEN Henrik
SEG Racing Academy
-
9. nl
ARIESEN Tim
SEG Racing Academy
-
9. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing Academy
-
9. nl
VAN DEN BERG Julius
SEG Racing Academy
-
10.
Belgium
-
10. be
LOGIER Jan
Belgium
-
10. be
NOPPE Christophe
Belgium
-
10. be
VAN DEN BRANDE Julien
Belgium
-
10. be
ALLEGAERT Piet
Belgium
-
10. be
DEFREYNE Cedric
Belgium
-
10. be
SEYE Guillaume
Belgium
-
11.
Norway
00:21:18
11. no
RøINåS Fridtjof
Norway
-
11. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Norway
-
11. no
HALVORSEN Kristoffer
Norway
-
11. no
FORFANG Ole
Norway
-
11. no
TILLER Rasmus
Norway
-
12.
Luxembourg
00:21:28
12. lu
WIRTGEN Tom
Luxembourg
-
12. lu
PETELIN Jan
Luxembourg
-
12. lu
CENTRONE Ivan
Luxembourg
-
12. lu
LEYDER Pit
Luxembourg
-
13.
Switzerland
-
13. ch
REUTIMANN Mathias
Switzerland
-
13. ch
FRIESECKE Gian
Switzerland
-
13. ch
CAIROLI Luca
Switzerland
-
13. ch
SELENATI Nico
Switzerland
-
13. ch
KUNZ Cyrill
Switzerland
-
13. ch
RUEGG Lukas
Switzerland
-
14.
Baby Dump - Join-s De Rijke
00:21:40
14. nl
DEKKER Sjors
Baby Dump - Join-s De Rijke
-
14. nl
VAN SCHIP Jan-willem
Baby Dump - Join-s De Rijke
-
14. nl
DOETS Marco
Baby Dump - Join-s De Rijke
-
14. nl
MEEWISSE John
Baby Dump - Join-s De Rijke
-
14. nl
TALEN Jordi
Baby Dump - Join-s De Rijke
-
14. nl
TIMMERMANS Justin
Baby Dump - Join-s De Rijke
-
15.
Great Britain
00:21:41
15. gb
LATHAM Christopher
Great Britain
-
15. gb
SCOTT Jacob
Great Britain
-
15. gb
GIBSON Matthew
Great Britain
-
15. gb
CULLAIGH Gabriel
Great Britain
-
15. gb
BOSTOCK Matthew
Great Britain
-
15. gb
HOLT Joe
Great Britain
-
16.
Sweden
00:21:44
16. se
FåGLUM KARLSSON Marcus
Sweden
-
16. se
HööG Gustav
Sweden
-
16. se
KASTEMYR Pontus
Sweden
-
16. se
BENGTSSON Filip
Sweden
-
16. se
ERIKSSON Lucas
Sweden
-
16. se
ANDERBERG Hampus
Sweden
-
17.
Westland Wil Vooruit
00:21:47
17. nl
VAN DALEN Jason
Westland Wil Vooruit
-
17. nl
MIDDELBURG Twan
Westland Wil Vooruit
-
17. nl
VAN DER KOOIJ Bas
Westland Wil Vooruit
-
17. nl
VAN LEEUWEN Dennis
Westland Wil Vooruit
-
17. nl
MEERBEEK Christiaan
Westland Wil Vooruit
-
17. nl
VAN KLEEF Coen
Westland Wil Vooruit
-
18.
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
00:21:48
18. nl
VAN BAKEL Robbie
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
18. nl
KRUL Stef
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
18. nl
LOHUIS Luuk
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
18. nl
LINDENBURG Jim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
18. nl
KREDER Stefan
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
18. nl
VAN LOON Jordi
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
19.
Twc Het Snelle Wiel
00:22:09
19. nl
HENDRICKX Maarten
Twc Het Snelle Wiel
-
19. nl
ESSELAAR Remco
Twc Het Snelle Wiel
-
19. nl
HENDRIKX Max
Twc Het Snelle Wiel
-
19. nl
KIVITS Marc
Twc Het Snelle Wiel
-
19. nl
CELI Abe
Twc Het Snelle Wiel
-
19. nl
DE LOUWERE Stef
Twc Het Snelle Wiel
-
20.
WV De Jonge Renner
00:22:14
20. nl
CREMERS Paul
WV De Jonge Renner
-
20. nl
DUVIGNEAU Beau
WV De Jonge Renner
-
20. nl
VAN 'T WESTEINDE Gijs
WV De Jonge Renner
-
20. nl
VAN IERSEL Youri
WV De Jonge Renner
-
20. nl
LöWIK Robin
WV De Jonge Renner
-
20. nl
VAN HELVOIRT Nick
WV De Jonge Renner
-
21.
Willebrord Wil Vooruit - Restore
00:22:18
21. nl
VAN DE KLUNDERT Koen
Willebrord Wil Vooruit - Restore
-
21. nl
VAN BROEKHOVEN Rob
Willebrord Wil Vooruit - Restore
-
21. nl
VOS Jurriaan
Willebrord Wil Vooruit - Restore
-
21. nl
KEUS Robbert
Willebrord Wil Vooruit - Restore
-
21. nl
BRAAM Lehvi
Willebrord Wil Vooruit - Restore
-
21. nl
VAN DER ZWET Bram
Willebrord Wil Vooruit - Restore
-
22.
Kanjers voor Kanjers
00:22:21
22. nl
SCHOUTEN Daan
Kanjers voor Kanjers
-
22. nl
ZENNIPMAN Wessel
Kanjers voor Kanjers
-
22. nl
HARBERS Lorenzo
Kanjers voor Kanjers
-
22. nl
JOHANNINK Jelle
Kanjers voor Kanjers
-
22. nl
SCHOLTEN Wiebe
Kanjers voor Kanjers
-
22. nl
VAN BINDSBERGEN Bart
Kanjers voor Kanjers
-
23.
Wpg Amsterdam
00:22:40
23. nl
VAN ZIJL Dylan
Wpg Amsterdam
-
23. nl
WOLFENBUTTEL Nils
Wpg Amsterdam
-
23. nl
VIERHOUTEN Gino
Wpg Amsterdam
-
23. nl
VAN WIJK Oscar
Wpg Amsterdam
-
23. nl
GROENEVELD Harro
Wpg Amsterdam
-
23. nl
KROEZE Thimo
Wpg Amsterdam
-

General Classification

1. us
JOYCE Colin
United States
00:20:38
2. us
CURRAN Geoffrey
United States
-
3. us
WILLIAMS Tyler
United States
-
4. us
POWLESS Neilson
United States
-
5. us
DANIEL Gregory
United States
-
6. us
OIEN Justin
United States
-
7. au
STORER Michael
Australia
0:10
8. au
SCOTSON Miles
Australia
-
9. au
HINDLEY Jai
Australia
-
10. au
HAMILTON Lucas
Australia
-
11. au
PORTER Alexander
Australia
-
12. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
0:14
13. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
14. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
15. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
16. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
0:16
17. be
MOLLY Kenny
Klein Constantia
-
18. fr
LECROCQ Jérémy
Klein Constantia
-
19. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
20. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-

Youth Classification

1. us
CURRAN Geoffrey
United States
00:20:38
2. us
POWLESS Neilson
United States
-
3. au
STORER Michael
Australia
0:10
4. au
HINDLEY Jai
Australia
-
5. au
HAMILTON Lucas
Australia
-
6. au
PORTER Alexander
Australia
-
7. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
0:14
8. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
9. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
0:16
10. be
MOLLY Kenny
Klein Constantia
-
11. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
12. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
0:22
13. nl
EENKHOORN Pascal
BMC Development Team
-
14. ch
SCHäPPI Martin
BMC Development Team
-
15. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
16. be
LEYSEN Senne
Lotto - Soudal U23
0:31
17. be
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
-
18. be
VERWILST Aaron
Lotto - Soudal U23
-
19. be
GHYS Robbe
Lotto - Soudal U23
0:32
20. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
0:34

Teams Classification

1.
United States
01:01:54
2.
Australia
0:30
3.
Rabobank Development Team
0:42
4.
Klein Constantia
0:48
5.
BMC Development Team
1:06
6.
Lotto - Soudal U23
1:33
7.
Cyclingteam Jo Piels
1:42
8.
Denmark
1:48
9.
Belgium
1:57
10.
SEG Racing Academy
-
11.
Norway
2:00
12.
Luxembourg
2:30
13.
Switzerland
-
14.
Baby Dump - Join-s De Rijke
3:06
15.
Great Britain
3:09
16.
Sweden
3:18
17.
Westland Wil Vooruit
3:27
18.
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
3:30
19.
Twc Het Snelle Wiel
4:33
20.
WV De Jonge Renner
4:48
21.
Willebrord Wil Vooruit - Restore
5:00
22.
Kanjers voor Kanjers
5:09
23.
Wpg Amsterdam
6:06