Tour Ethiopian Meles Zenawi

Final Classification

Friday 2nd September (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. et
REDAE Tedros
14:36:51
2. et
GRMAY ABEBE Alem
0:01
3. et
ATSBHA Getachew
0:05
4. et
HAFETAB Weldu
0:44
5. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
1:21
6. et
KEWETE Tesfay
4:04
7. et
BIRU Goton Mebrahtu
4:44
8. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
6:21
9. et
ASEFA Akilu Mesele
9:27
10. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
10:45
11. et
TEMALEW Bereket Desalegn
10:55
12. et
WUYU Weldemikale
12:39
13. dz
LAGAB Azzedine
17:26
14. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
22:14
15. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
23:53
16. et
SENDEKU Getachew
26:48
17. za
MXENGE Thulesizwe
29:32
18. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
29:53
19. za
BUTLER Reynard
39:37
20. za
NEL Johannes Christoffel
40:37

Mountains Classification

1. et
ASEFA Akilu Mesele
00:00:00
2. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
3. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
4. et
ATSBHA Getachew
-
5. et
HAFETAB Weldu
-
6. et
REDAE Tedros
-
7. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
8. za
MXENGE Thulesizwe
-
9. et
GRMAY ABEBE Alem
-
10. et
KEWETE Tesfay
-
11. et
WUYU Weldemikale
-
12. dz
LAGAB Azzedine
-
13. za
NEL Johannes Christoffel
-

Points Classification

1. et
GRMAY ABEBE Alem
00:00:00
2. et
ATSBHA Getachew
-
3. et
REDAE Tedros
-
4. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
-
5. za
BUTLER Reynard
-
6. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
7. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
-
8. et
WUYU Weldemikale
-
9. et
ASEFA Akilu Mesele
-
10. et
HAFETAB Weldu
-
11. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
12. dz
LAGAB Azzedine
-
13. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
-
14. et
KEWETE Tesfay
-
15. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
16. za
MXENGE Thulesizwe
-
17. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
18. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
19. dz
BELABESSI Mohamed Amine
-
20. za
NEL Johannes Christoffel
-

Youth Classification

1. et
ATSBHA Getachew
14:36:56
2. et
HAFETAB Weldu
0:39
3. et
KEWETE Tesfay
3:59
4. et
ASEFA Akilu Mesele
9:22
5. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
10:40
6. et
TEMALEW Bereket Desalegn
10:50
7. et
WUYU Weldemikale
12:34
8. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
22:09
9. et
SENDEKU Getachew
26:43
10. za
MXENGE Thulesizwe
29:27
11. za
VAN NIEKERK Aidan
50:48
12. dz
BELABESSI Mohamed Amine
56:44
13. dz
BOURICHA Ismail
1:56:55
14. za
ADAMS Bronwin
2:07:12
15. za
OCKHUIS Graeme
2:07:32
16. gh
UMAR Abdulrazak
2:08:02
17. ci
BAMBA Karamoko
2:09:57
18. eg
AYMAN EL SAYAD Mohamed
2:21:28
19. eg
ELSAYED Mohamed
2:43:02
20. eg
AHMED RABEI Islam
2:47:59

Teams Classification

1.
Ethiopia
43:51:26
2.
Ethiopia Regional
9:08
3.
Kenya
51:11
4.
Algeria
1:10:26
5.
South Africa
1:49:05
6.
Tanzania
5:15:56
7.
Ivory Coast
6:10:43
8.
Nigeria
6:11:53
9.
Egypt
6:37:17
10.
Ghana
6:54:00
11.
Sudan
8:23:44