Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Tour Ethiopian Meles Zenawi

Stage 4

: Mekele > Endemariam

Thursday 1st September (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 137km


Stage Result

1. et
REDAE Tedros
03:33:18
2. et
WUYU Weldemikale
-
3. et
ATSBHA Getachew
0:03
4. et
HAFETAB Weldu
0:05
5. et
ASEFA Akilu Mesele
0:07
6. dz
LAGAB Azzedine
-
7. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
8. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
9. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
0:11
10. et
GRMAY ABEBE Alem
0:15
11. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
-
12. et
BIRU Goton Mebrahtu
0:22
13. et
KEWETE Tesfay
0:24
14. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
15. za
MXENGE Thulesizwe
6:42
16. et
SENDEKU Getachew
-
17. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
6:44
18. ke
ISMAEL MAIYO Chelanga
6:46
19. ke
MWANGI Samwel
Kenyan Riders Downunder
6:50
20. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
7:22

General Classification

1. et
REDAE Tedros
12:24:26
2. et
GRMAY ABEBE Alem
0:03
3. et
ATSBHA Getachew
0:06
4. et
HAFETAB Weldu
0:29
5. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
1:20
6. et
KEWETE Tesfay
3:35
7. et
BIRU Goton Mebrahtu
4:26
8. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
6:20
9. et
ASEFA Akilu Mesele
9:17
10. et
WUYU Weldemikale
9:18
11. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
10:44
12. et
TEMALEW Bereket Desalegn
10:54
13. dz
LAGAB Azzedine
17:25
14. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
22:17
15. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
23:58
16. et
SENDEKU Getachew
26:47
17. za
MXENGE Thulesizwe
29:10
18. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
29:52
19. za
NEL Johannes Christoffel
37:35
20. za
BUTLER Reynard
39:46

Mountains Classification

1. et
ASEFA Akilu Mesele
00:00:00
2. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
3. et
ATSBHA Getachew
-
4. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
5. et
REDAE Tedros
-
6. et
HAFETAB Weldu
-
7. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
8. et
GRMAY ABEBE Alem
-
9. et
KEWETE Tesfay
-
10. za
MXENGE Thulesizwe
-
11. et
WUYU Weldemikale
-

Points Classification

1. et
GRMAY ABEBE Alem
00:00:00
2. et
REDAE Tedros
-
3. et
ATSBHA Getachew
-
4. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
-
5. et
WUYU Weldemikale
-
6. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
7. za
BUTLER Reynard
-
8. et
ASEFA Akilu Mesele
-
9. et
HAFETAB Weldu
-
10. dz
LAGAB Azzedine
-
11. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
-
12. et
KEWETE Tesfay
-
13. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
14. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
15. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
-
16. za
MXENGE Thulesizwe
-
17. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
18. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
19. za
NEL Johannes Christoffel
-
20. za
ADAMS Bronwin
-

Youth Classification

1. et
ATSBHA Getachew
12:24:32
2. et
HAFETAB Weldu
0:23
3. et
KEWETE Tesfay
3:29
4. et
ASEFA Akilu Mesele
9:11
5. et
WUYU Weldemikale
9:12
6. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
10:38
7. et
TEMALEW Bereket Desalegn
10:48
8. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
22:11
9. et
SENDEKU Getachew
26:41
10. za
MXENGE Thulesizwe
29:04
11. za
VAN NIEKERK Aidan
42:46
12. dz
BELABESSI Mohamed Amine
56:42
13. dz
BOURICHA Ismail
1:48:53
14. za
ADAMS Bronwin
1:59:10
15. za
OCKHUIS Graeme
1:59:30
16. gh
UMAR Abdulrazak
2:00:00
17. ci
BAMBA Karamoko
2:01:55
18. eg
AYMAN EL SAYAD Mohamed
2:13:26
19. eg
ELSAYED Mohamed
2:35:00
20. eg
AHMED RABEI Islam
2:39:57

Teams Classification

1.
Ethiopia
37:14:08
2.
Ethiopia Regional
9:08
3.
Kenya
48:09
4.
Algeria
1:10:26
5.
South Africa
1:45:43
6.
Tanzania
4:59:49
7.
Ivory Coast
5:47:43
8.
Nigeria
5:47:53
9.
Egypt
6:13:17
10.
Ghana
6:30:00
11.
Sudan
7:59:44