Tour of Bulgaria

Final Classification

Friday 2nd September (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
21:29:06
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
1:27
3. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
1:49
4. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:29
5. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
2:52
6. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
3:50
7. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
4:11
8. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
4:34
9. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
4:35
10. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
4:36
11. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
5:29
12. cl
TELLO Elias
-
13. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
6:00
14. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
6:48
15. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
6:51
16. es
PéREZ GUTIERREZ GUTIERREZ Sergio
8:53
17. rs
STEFANOVIC Stefan
9:07
18. es
BURMANN LITIN Miguel
10:07
19. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
10:22
20. tr
BALKAN Onur
11:39

Mountains Classification

1. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
00:00:00
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
3. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
4. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
5. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
6. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
7. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
8. it
FIORELLI Filippo
-
9. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
10. bg
ALEXIEV Alexander
-
11. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
-
12. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
13. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
14. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
15. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
16. es
BURMANN LITIN Miguel
-
17. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
18. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
19. es
DELGADO David Francisco
-
20. tr
KELLECI Abdulkadir
-

Youth Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
21:29:06
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
1:27
3. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:29
4. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
4:35
5. cl
TELLO Elias
5:29
6. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
6:51
7. rs
STEFANOVIC Stefan
9:07
8. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
10:22
9. tr
BALKAN Onur
11:39
10. hu
FILUTÁS Viktor
11:46
11. it
FIORELLI Filippo
13:39
12. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
18:25
13. tr
BALKAN Serkan
19:40
14. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
23:11
15. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
35:31
16. ua
UDOD Rinat
ISD-Jorbi Continental Team
38:23
17. it
TAGLIANI Filippo
42:00
18. si
OTONICAR Martin
43:07
19. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
43:37
20. bg
GENOV Nikolay
44:26

Teams Classification

1.
Vino 4ever SKO
64:35:47
2.
Kolss BDC Team
1:01
3.
Unieuro Wilier
14:03
4.
Kuota-construcciones Paul
15:42
5.
Brisaspor Cycling Team
15:45
6.
Torku Şekerspor
26:00
7.
Minsk Cycling Club
33:58
8.
Tusnad Cycling Team
37:09
9.
Pedal Heaven Race Team
45:45
10.
Szuper Beton
1:06:11
11.
ISD-Jorbi Continental Team
1:16:55
12.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
1:25:13
13.
Nessebar Shockblaze
1:45:37
14.
Hemus - Troyan
1:56:39
15.
Tzar Simeon-plovdiv
2:15:03