Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4  Stage 5 

Tour of Bulgaria

Stage 5

: Elena > Maglizh

Thursday 1st September (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 79km


Stage Result

1. bg
ALEXIEV Alexander
01:48:23
2. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
0:03
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:51
4. it
FIORELLI Filippo
-
5. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
6. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
-
7. tr
BALKAN Onur
-
8. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
9. rs
DANILOVIC Marko
-
10. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
11. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
12. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
13. tr
AKDILEK Ahmet
Torku Şekerspor
-
14. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
15. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
16. es
PéREZ GUTIERREZ GUTIERREZ Sergio
-
17. gb
FOX Will
Pedal Heaven Race Team
-
18. bg
GENOV Nikolay
-
19. ro
DIMA Emil
Tusnad Cycling Team
-
20. hu
FILUTÁS Viktor
-

General Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
18:15:32
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
1:27
3. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
1:49
4. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:33
5. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
2:52
6. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
3:50
7. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
4:11
8. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
4:34
9. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
4:35
10. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
4:36
11. es
PéREZ GUTIERREZ GUTIERREZ Sergio
5:13
12. cl
TELLO Elias
5:29
13. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
5:39
14. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
6:00
15. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
6:42
16. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
6:48
17. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
6:51
18. rs
STEFANOVIC Stefan
7:08
19. es
BURMANN LITIN Miguel
7:17
20. bg
PETROV GEORGIEV Georgi
7:29

Mountains Classification

1. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
00:00:00
2. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
4. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
5. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
6. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
7. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
8. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
9. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
10. bg
ALEXIEV Alexander
-
11. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
-
12. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
13. es
BURMANN LITIN Miguel
-
14. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
15. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
16. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
17. it
FIORELLI Filippo
-
18. es
DELGADO David Francisco
-
19. rs
DANILOVIC Marko
-

Youth Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
18:15:32
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
1:27
3. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:33
4. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
4:35
5. cl
TELLO Elias
5:29
6. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
6:42
7. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
6:51
8. rs
STEFANOVIC Stefan
7:08
9. hu
FILUTÁS Viktor
8:06
10. tr
BALKAN Onur
11:39
11. it
FIORELLI Filippo
13:45
12. tr
BALKAN Serkan
15:37
13. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
18:25
14. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
23:11
15. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
24:48
16. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
31:51
17. it
CACCIOTTI Andrea
Unieuro Wilier
34:32
18. ua
UDOD Rinat
ISD-Jorbi Continental Team
34:39
19. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
35:11
20. si
OTONICAR Martin
39:27

Teams Classification

1.
Vino 4ever SKO
54:55:05
2.
Kolss BDC Team
1:01
3.
Kuota-construcciones Paul
9:12
4.
Brisaspor Cycling Team
9:15
5.
Unieuro Wilier
14:03
6.
Torku Şekerspor
20:17
7.
Pedal Heaven Race Team
21:51
8.
Minsk Cycling Club
24:20
9.
Tusnad Cycling Team
33:29
10.
ISD-Jorbi Continental Team
50:38
11.
Szuper Beton
55:07
12.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
1:21:33
13.
Serbia
1:24:53
14.
Nessebar Shockblaze
1:41:53
15.
Hemus - Troyan
1:52:59
16.
Tzar Simeon-plovdiv
2:05:36