Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour of China I

Stage 3

: Banan > Banan

Monday 12th September (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 114.7km


Stage Result

1. it
BONUSI Raffaello
Androni Giocattoli - Sidermec
02:42:50
2. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
-
3. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
0:04
4. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
0:22
5. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
0:24
6. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
0:26
7. ua
VASILYEV Maksym
Kolss BDC Team
-
8. no
WILMANN Frederik
ColoQuick CULT
-
9. cn
WANG Meiyin
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
10. ua
KASYANOV Oleksiy
Jilun Shakeland Cycling Team
0:30
11. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick CULT
0:54
12. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
13. cn
LIU Jianpeng
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
14. lv
BOGDANOVICS Maris
Rietumu - Delfin
-
15. dk
BENDIXEN Louis
ColoQuick CULT
-
16. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
17. hk
CHOI Hiu Fung
HKSI Pro Cycling Team
-
18. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
19. kz
NIKITIN Matvey
Astana City
-
20. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-

General Classification

1. it
BONUSI Raffaello
Androni Giocattoli - Sidermec
08:36:49
2. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
0:04
3. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
0:10
4. cn
WANG Meiyin
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
0:28
5. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
0:32
6. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
0:34
7. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
0:35
8. ua
VASILYEV Maksym
Kolss BDC Team
0:36
9. no
WILMANN Frederik
ColoQuick CULT
-
10. ua
KASYANOV Oleksiy
Jilun Shakeland Cycling Team
0:40
11. lv
BOGDANOVICS Maris
Rietumu - Delfin
0:58
12. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
0:59
13. kz
NIKITIN Matvey
Astana City
1:04
14. dk
BENDIXEN Louis
ColoQuick CULT
-
15. au
MUDGWAY Luke
Avanti IsoWhey Sport
-
16. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
17. hk
CHOI Hiu Fung
HKSI Pro Cycling Team
-
18. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
19. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
ColoQuick CULT
-
20. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
00:00:00
2. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
3. ua
KASYANOV Oleksiy
Jilun Shakeland Cycling Team
-
4. cn
WANG Meiyin
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
5. it
BONUSI Raffaello
Androni Giocattoli - Sidermec
-
6. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
-
7. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
8. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick CULT
-
9. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
10. kz
TSOY Vladimir
Astana City
-
11. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
12. cn
WANG Xin
Hy Sport - Look Continental Cycling
-
13. jp
KUBOKI Kazushige
Nippo - Vini Fantini
-

Points Classification

1. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
00:00:00
2. cn
WANG Meiyin
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
3. it
BONUSI Raffaello
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. kr
SHIN Dong Hyun
LX - IIBS Cycling team
-
5. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
-
6. lv
BOGDANOVICS Maris
Rietumu - Delfin
-
7. it
LUNARDON Paolo
Amore
-
8. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
9. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
10. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
-
11. it
BANI Eugenio
Amore
-
12. cn
WANG Xin
Hy Sport - Look Continental Cycling
-
13. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
14. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
15. au
VAN DER PLOEG Neil
Avanti IsoWhey Sport
-
16. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
17. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
18. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
-
19. lv
BECIS Armands
Rietumu - Delfin
-
20. mx
MARTINS Uri
Amore
-

Teams Classification

1.
ColoQuick CULT
25:52:17
2.
Kolss BDC Team
0:22
3.
RTS-Santic Racing Team
0:48
4.
Minsk Cycling Club
1:01
5.
Kenyan Riders Downunder
1:34
6.
Avanti IsoWhey Sport
2:27
7.
Androni Giocattoli - Sidermec
9:19
8.
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
9:22
9.
Nippo - Vini Fantini
10:21
10.
HKSI Pro Cycling Team
17:53
11.
Alpha Baltic - Maratoni.lv
18:06
12.
Astana City
18:14
13.
Hy Sport - Look Continental Cycling
19:58
14.
Terengganu Cycling Team
23:56
15.
Jilun Shakeland Cycling Team
24:44
16.
Rietumu - Delfin
26:34
17.
Stradalli - Bike Aid
26:41
18.
Amore
26:46
19.
Team Lvshan Landscape
27:27
20.
LX - IIBS Cycling team
35:04
21.
Team Novo Nordisk
43:53