Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Tour of China I

Stage 4

: Bazhong > Pingchang

Tuesday 13th September (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 157.5km


Stage Result

1. it
DE MARCHI Mattia
Androni Giocattoli - Sidermec
03:51:50
2. nz
ZENOVICH Matthew
Avanti IsoWhey Sport
0:02
3. kz
NIKITIN Matvey
Astana City
0:16
4. it
BONUSI Raffaello
Androni Giocattoli - Sidermec
-
5. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
6. my
MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin
Terengganu Cycling Team
-
7. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
8. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
9. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
10. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
11. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
12. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
-
13. ua
VASILYEV Maksym
Kolss BDC Team
-
14. kz
TSOY Vladimir
Astana City
-
15. it
PERON Andrea
Team Novo Nordisk
-
16. cn
WANG Meiyin
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
17. au
MUDGWAY Luke
Avanti IsoWhey Sport
-
18. ru
POPKOV Vitaliy
Team Lvshan Landscape
-
19. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
20. hk
YEUNG Ronald
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-

General Classification

1. it
BONUSI Raffaello
Androni Giocattoli - Sidermec
12:28:55
2. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
0:04
3. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
0:10
4. cn
WANG Meiyin
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
0:28
5. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
0:32
6. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
0:34
7. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
0:35
8. ua
VASILYEV Maksym
Kolss BDC Team
0:36
9. no
WILMANN Frederik
ColoQuick CULT
-
10. ua
KASYANOV Oleksiy
Jilun Shakeland Cycling Team
0:40
11. lv
BOGDANOVICS Maris
Rietumu - Delfin
0:58
12. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
0:59
13. kz
NIKITIN Matvey
Astana City
1:00
14. au
MUDGWAY Luke
Avanti IsoWhey Sport
1:04
15. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
16. hk
CHOI Hiu Fung
HKSI Pro Cycling Team
-
17. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
18. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
19. cn
LIU Jianpeng
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
20. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-

Mountains Classification

1. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
00:00:00
2. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
3. ua
TESLER Artem
Team Lvshan Landscape
-
4. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
5. ua
KASYANOV Oleksiy
Jilun Shakeland Cycling Team
-
6. cn
WANG Meiyin
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
7. nz
ZENOVICH Matthew
Avanti IsoWhey Sport
-
8. nz
GOUGH Fraser
Avanti IsoWhey Sport
-
9. it
BONUSI Raffaello
Androni Giocattoli - Sidermec
-
10. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
-
11. kr
JANG Sun Jae
LX - IIBS Cycling team
-
12. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
13. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick CULT
-
14. nl
RABOU Thomas
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
15. it
DE MARCHI Mattia
Androni Giocattoli - Sidermec
-
16. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
17. lv
KANEPEJS Deins
Rietumu - Delfin
-
18. au
VAN DER PLOEG Neil
Avanti IsoWhey Sport
-
19. kz
TSOY Vladimir
Astana City
-
20. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-

Points Classification

1. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
00:00:00
2. it
BONUSI Raffaello
Androni Giocattoli - Sidermec
-
3. cn
WANG Meiyin
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
-
4. it
DE MARCHI Mattia
Androni Giocattoli - Sidermec
-
5. kr
SHIN Dong Hyun
LX - IIBS Cycling team
-
6. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
-
7. lv
BOGDANOVICS Maris
Rietumu - Delfin
-
8. nz
ZENOVICH Matthew
Avanti IsoWhey Sport
-
9. it
LUNARDON Paolo
Amore
-
10. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
11. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
12. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
13. kz
NIKITIN Matvey
Astana City
-
14. it
BANI Eugenio
Amore
-
15. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
-
16. cn
WANG Xin
Hy Sport - Look Continental Cycling
-
17. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
18. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
19. au
VAN DER PLOEG Neil
Avanti IsoWhey Sport
-
20. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-

Teams Classification

1.
ColoQuick CULT
37:28:35
2.
Kolss BDC Team
0:22
3.
Kenyan Riders Downunder
1:34
4.
Avanti IsoWhey Sport
2:13
5.
RTS-Santic Racing Team
5:45
6.
Minsk Cycling Club
7:43
7.
Wisdom - Hengxiang Cycling Team
9:22
8.
Nippo - Vini Fantini
10:21
9.
Androni Giocattoli - Sidermec
13:48
10.
Astana City
18:14
11.
Amore
26:46
12.
Terengganu Cycling Team
27:12
13.
Team Lvshan Landscape
27:39
14.
HKSI Pro Cycling Team
28:55
15.
LX - IIBS Cycling team
39:49
16.
Alpha Baltic - Maratoni.lv
42:27
17.
Hy Sport - Look Continental Cycling
42:44
18.
Stradalli - Bike Aid
54:18
19.
Jilun Shakeland Cycling Team
1:00:07
20.
Rietumu - Delfin
1:05:22
21.
Team Novo Nordisk
1:32:35