Go to:  Stage 1 

Grand Prix Chantal Biya

Stage 1

: Yaoundé > Bafia

Thursday 13th October (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 122km


Stage Result

1. ci
CISSE Isiaka
02:52:07
2. ch
BUSSARD Dimitri
0:05
3. fr
GERY Nathanael
0:13
4. fr
GUGLIELMI Simon
1:23
5. cm
MBA Hervé Raoul
1:32
6. fr
ROMAN Martial
-
7. cm
SIKANDJI Ghislain
1:34
8. fr
LETUE Jérémy
-
9. rw
KAREGEYA Jeremie
-
10. ma
RABIHI Ilyass
1:39
11. cm
GUEWA Clovis
1:47
12. sk
FRANO Martin
1:55
13. ma
SAHBAOUI Soufiane
2:00
14. ma
MAKHCHOUN Mounir
2:03
15. sk
CULLY Jan Andrej
Dukla Banska Bystrica
-
16. fr
LACOSTE David
-
17. cm
FOSING DASSIE Robert
-
18. cm
KAMZONG Clovis
-
19. ci
TRAORE Souleymane
-
20. ma
ANNACHNACH Mouhsin
-

General Classification

1. ci
CISSE Isiaka
02:52:07
2. ch
BUSSARD Dimitri
0:05
3. fr
GERY Nathanael
0:13
4. fr
GUGLIELMI Simon
1:23
5. cm
MBA Hervé Raoul
1:32
6. fr
ROMAN Martial
-
7. cm
SIKANDJI Ghislain
1:34
8. fr
LETUE Jérémy
-
9. rw
KAREGEYA Jeremie
-
10. ma
RABIHI Ilyass
1:39
11. cm
GUEWA Clovis
1:47
12. sk
FRANO Martin
1:55
13. ma
SAHBAOUI Soufiane
2:00
14. ma
MAKHCHOUN Mounir
2:03
15. sk
CULLY Jan Andrej
Dukla Banska Bystrica
-
16. fr
LACOSTE David
-
17. cm
FOSING DASSIE Robert
-
18. cm
KAMZONG Clovis
-
19. ci
TRAORE Souleymane
-
20. ma
ANNACHNACH Mouhsin
-

Mountains Classification

1. fr
GUGLIELMI Simon
00:00:00
2. ch
KYBURZ Michael
-
3. ch
BUSSARD Dimitri
-

Points Classification

1. ci
CISSE Isiaka
00:00:00
2. ch
BUSSARD Dimitri
-
3. fr
GERY Nathanael
-
4. fr
GUGLIELMI Simon
-
5. cm
MBA Hervé Raoul
-
6. fr
ROMAN Martial
-
7. cm
SIKANDJI Ghislain
-
8. ma
MAKHCHOUN Mounir
-
9. fr
LETUE Jérémy
-
10. rw
KAREGEYA Jeremie
-
11. ma
RABIHI Ilyass
-
12. cm
FOSING DASSIE Robert
-

Youth Classification

1. ch
BUSSARD Dimitri
02:52:12
2. fr
GERY Nathanael
0:08
3. fr
GUGLIELMI Simon
1:18
4. rw
KAREGEYA Jeremie
1:29
5. ma
RABIHI Ilyass
1:34
6. ma
SAHBAOUI Soufiane
1:55
7. ma
MAKHCHOUN Mounir
1:58
8. sk
CULLY Jan Andrej
Dukla Banska Bystrica
-
9. ma
ANNACHNACH Mouhsin
-
10. ci
BAMBA Karamoko
-
11. ch
MERKT Adrien
-
12. rw
TUYISHIMIRE Ephrem
-
13. cm
YAOU Gadji
2:13
14. rw
MUGISHA Samuel
2:18
15. sk
SYKORA Dominik
2:29
16. rw
NSENGIMANA Jean Bosco
Stradalli - Bike Aid
2:54
17. fr
LAMARRE Sony
-
18. sk
FRANO Martin
3:49

Teams Classification

1.
Sélection Auvergne
08:39:29
2.
Ivory Coast
0:58
3.
Swiss Oriental Meubles
1:03
4.
SNH Vélo Club
2:14
5.
Cameroun
2:32
6.
Club De La Defense
-
7.
Morocco
2:34
8.
Rwanda
2:52
9.
Central Slovakia Region
3:20