Go to:  Stage 1  Stage 2 

Grand Prix Chantal Biya

Stage 2

: Yaoundé > Ebolowa

Friday 14th October (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 155km


Stage Result

1. fr
ROMAN Martial
03:47:43
2. fr
GUGLIELMI Simon
0:03
3. cm
TELLA Arthuce Jodele
0:04
4. cm
MBA Hervé Raoul
-
5. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
0:22
6. fr
MENTHéOUR Paul-Mickaël
-
7. cm
KAMZONG Clovis
0:53
8. ch
BUSSARD Dimitri
-
9. ch
MERKT Adrien
1:39
10. fr
LACOSTE David
-
11. cm
GUEWA Clovis
1:40
12. ma
SAHBAOUI Soufiane
2:14
13. ma
MAKHCHOUN Mounir
-
14. ch
BüSSER Silvio
2:16
15. fr
GERY Nathanael
-
16. ch
BOSCH Manuel
2:18
17. cm
BISSA Badjodja
2:22
18. sk
CULLY Jan Andrej
Dukla Banska Bystrica
-
19. fr
GAY Aurélien
2:40
20. cm
SIMO SANDO Dieunedort
2:48

General Classification

1. ch
BUSSARD Dimitri
06:40:48
2. fr
GUGLIELMI Simon
0:28
3. fr
ROMAN Martial
0:34
4. cm
MBA Hervé Raoul
0:38
5. cm
TELLA Arthuce Jodele
1:09
6. fr
MENTHéOUR Paul-Mickaël
1:27
7. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
8. fr
GERY Nathanael
1:31
9. ci
CISSE Isiaka
1:57
10. cm
KAMZONG Clovis
1:58
11. cm
GUEWA Clovis
2:29
12. fr
LACOSTE David
2:44
13. ch
MERKT Adrien
-
14. ma
SAHBAOUI Soufiane
3:16
15. ma
MAKHCHOUN Mounir
3:19
16. ch
BOSCH Manuel
3:23
17. cm
SIKANDJI Ghislain
3:24
18. fr
LETUE Jérémy
-
19. sk
CULLY Jan Andrej
Dukla Banska Bystrica
3:27
20. cm
BISSA Badjodja
-

Mountains Classification

1. fr
GUGLIELMI Simon
00:00:00
2. ma
ANNACHNACH Mouhsin
-
3. cm
FOSING DASSIE Robert
-
4. ch
BUSSARD Dimitri
-
5. cm
TELLA Arthuce Jodele
-
6. ch
KYBURZ Michael
-
7. rw
MUGISHA Samuel
-
8. fr
MENTHéOUR Paul-Mickaël
-
9. ma
SAHBAOUI Soufiane
-

Points Classification

1. fr
GUGLIELMI Simon
00:00:00
2. fr
ROMAN Martial
-
3. ch
BUSSARD Dimitri
-
4. ci
CISSE Isiaka
-
5. cm
MBA Hervé Raoul
-
6. fr
GERY Nathanael
-
7. cm
TELLA Arthuce Jodele
-
8. cm
SIKANDJI Ghislain
-
9. ma
SAHBAOUI Soufiane
-
10. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
11. fr
MENTHéOUR Paul-Mickaël
-
12. cm
KAMZONG Clovis
-
13. ma
MAKHCHOUN Mounir
-
14. fr
LETUE Jérémy
-
15. cm
FOSING DASSIE Robert
-
16. ch
MERKT Adrien
-
17. rw
KAREGEYA Jeremie
-
18. fr
LACOSTE David
-
19. ma
RABIHI Ilyass
-

Youth Classification

1. ch
BUSSARD Dimitri
06:40:48
2. fr
GUGLIELMI Simon
0:28
3. fr
GERY Nathanael
1:31
4. ch
MERKT Adrien
-
5. ma
SAHBAOUI Soufiane
3:16
6. ma
MAKHCHOUN Mounir
3:19
7. sk
CULLY Jan Andrej
Dukla Banska Bystrica
3:27
8. ma
RABIHI Ilyass
3:45
9. rw
KAREGEYA Jeremie
3:59
10. rw
NSENGIMANA Jean Bosco
Stradalli - Bike Aid
4:56
11. sk
SYKORA Dominik
-
12. cm
YAOU Gadji
5:12
13. rw
TUYISHIMIRE Ephrem
5:48
14. ma
ANNACHNACH Mouhsin
6:26
15. rw
MUGISHA Samuel
7:38
16. fr
LAMARRE Sony
21:11

Teams Classification

1.
Sélection Auvergne
20:04:20
2.
SNH Vélo Club
3:09
3.
Swiss Oriental Meubles
4:09
4.
Club De La Defense
4:22
5.
Cameroun
6:04
6.
Morocco
8:24
7.
Central Slovakia Region
10:15
8.
Rwanda
10:35
9.
Ivory Coast
38:31