Go to:  Stage 1  Stage 2 

Jelajah Malaysia

Stage 2

: Sungai Siput > Brinchang

Wednesday 19th October (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 113.4km


Stage Result

1. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
03:12:06
2. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
3. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
4. ph
FELIPE Marcelo
7 Eleven-Sava RBP
4:32
5. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
4:35
6. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
4:42
7. ph
GALEDO Mark John Lexer
7 Eleven-Sava RBP
5:30
8. jp
ASO Keisuke
Kinan Cycling Team
5:47
9. es
NIETO Edgar Nohales
7 Eleven-Sava RBP
7:54
10. kr
GONG Hyo Suk
KSPO
-
11. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
12. kr
JOO Kangeun
KSPO
9:53
13. my
MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin
Terengganu Cycling Team
9:54
14. ph
LIM Rustom
7 Eleven-Sava RBP
9:59
15. au
EWART Jesse
7 Eleven-Sava RBP
-
16. my
ZULKIFLI Nik Mohamad Azman
-
17. kr
KIM Kun-soo
KSPO
10:07
18. my
AZMAN Muhamad Zawawi
NSC Mycron
12:03
19. my
MOHD BAKRI Sofian Nabil
NSC Mycron
-
20. my
AHMAD KAMAL Muhammad Ameer
-

General Classification

1. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
07:57:16
2. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
3:02
3. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
3:04
4. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
3:27
5. es
NIETO Edgar Nohales
7 Eleven-Sava RBP
7:03
6. ph
FELIPE Marcelo
7 Eleven-Sava RBP
7:38
7. ph
GALEDO Mark John Lexer
7 Eleven-Sava RBP
8:36
8. ph
LIM Rustom
7 Eleven-Sava RBP
9:05
9. kr
GONG Hyo Suk
KSPO
9:57
10. my
MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin
Terengganu Cycling Team
9:58
11. au
EWART Jesse
7 Eleven-Sava RBP
10:07
12. my
ZULKIFLI Nik Mohamad Azman
10:09
13. jp
ASO Keisuke
Kinan Cycling Team
11:49
14. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
13:18
15. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
14:58
16. my
AZMAN Muhamad Zawawi
NSC Mycron
15:23
17. kr
JOO Kangeun
KSPO
16:45
18. kr
KIM Kun-soo
KSPO
16:59
19. my
MOHD BAKRI Sofian Nabil
NSC Mycron
18:05
20. my
AHMAD KAMAL Muhammad Ameer
18:55

Mountains Classification

1. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
00:00:00
2. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
3. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
4. ph
FELIPE Marcelo
7 Eleven-Sava RBP
-
5. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
6. jp
ASO Keisuke
Kinan Cycling Team
-
7. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
8. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
9. ph
GALEDO Mark John Lexer
7 Eleven-Sava RBP
-
10. es
NIETO Edgar Nohales
7 Eleven-Sava RBP
-
11. id
SURYADI Bambang
Black Inc Cycling Team
-
12. ph
LIM Rustom
7 Eleven-Sava RBP
-
13. kr
GONG Hyo Suk
KSPO
-
14. my
MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin
Terengganu Cycling Team
-
15. au
EWART Jesse
7 Eleven-Sava RBP
-
16. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
17. my
MOHD SHAIFUL ANUAR Aziz
Terengganu Cycling Team
-

Points Classification

1. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
00:00:00
2. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
3. my
SALEH Mohd Hariff
Terengganu Cycling Team
-
4. kr
PARK Sung Baek
KSPO
-
5. ph
LIM Rustom
7 Eleven-Sava RBP
-
6. kr
SEO Joon Yong
KSPO
-
7. my
MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin
Terengganu Cycling Team
-
8. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
9. es
NIETO Edgar Nohales
7 Eleven-Sava RBP
-
10. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
11. jp
NONAKA Ryoma
Kinan Cycling Team
-
12. ph
FELIPE Marcelo
7 Eleven-Sava RBP
-
13. au
EWART Jesse
7 Eleven-Sava RBP
-
14. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
15. my
ABDUL HALIL Mohamad Izzat Hilmi
-
16. ph
GALEDO Mark John Lexer
7 Eleven-Sava RBP
-
17. au
MACANALLY Ryan
Pegasus Continental Cycling Team
-
18. my
ZULKIFLI Nik Mohamad Azman
-
19. jp
ASO Keisuke
Kinan Cycling Team
-
20. id
PRILANJI Fito
Pegasus Continental Cycling Team
-

Youth Classification

1. au
EWART Jesse
7 Eleven-Sava RBP
08:07:23
2. my
AZMAN Muhamad Zawawi
NSC Mycron
5:16
3. kr
JOO Kangeun
KSPO
6:38
4. my
AHMAD KAMAL Muhammad Ameer
8:48
5. my
RUSLI Muhammad Aele Shafri
9:54
6. my
MOHD ZARIFF Muharnmad Nur Aiman
10:42
7. au
MOBBERLEY Samuel
Pegasus Continental Cycling Team
16:29
8. jp
NAKANISHI Kenji
-
9. my
ABDUL HALIL Mohamad Izzat Hilmi
17:01
10. my
MOHD ZAMRI Eiman Firdaus
NSC Mycron
17:40
11. my
ISMANIZAM Muhd Nasrullah
23:20
12. my
FARHAN Muhammad Alif
-
13. my
AHMAD KAMAL Muhammad Ameen
-
14. my
OTHMAN Afiq Huznie
NSC Mycron
-
15. la
PHONASA Thavone
Black Inc Cycling Team
23:26
16. my
BAHARI Julian Sabre
32:10
17. my
NORIN Nor Adha
36:02
18. my
LAKASEK Irwandie
NSC Mycron
36:05
19. sg
YUSOFF Elyas
36:07
20. my
CHE KU ROMLI Mohamad Syamil
-

Teams Classification

1.
Pishgaman Giant Team
23:53:59
2.
7 Eleven-Sava RBP
14:19
3.
KSPO
32:55
4.
Malaysia
47:42
5.
NSC Mycron
59:04
6.
Kinan Cycling Team
1:01:14
7.
Terengganu Cycling Team
1:03:51
8.
Selangor Mbpj
1:26:36
9.
G-pdrm
1:37:28
10.
Black Inc Cycling Team
1:44:23
11.
Klca
1:49:01
12.
Persada Dcc
1:49:35
13.
Pegasus Continental Cycling Team
1:53:14
14.
Team Tirecare Dr Dagoo - Pbnk
1:55:33
15.
Singapore
2:02:17
16.
Atm
2:03:54